“Biologia na czasie 3 zakres rozszerzony” to książka autorstwa Franciszka Duberta, Marka Jurgowiaka, Marii Marko-Worłowskiej i Władysława Zamachowskiego, która w przystępny sposób przekazuje wiedzę. Jest to podręcznik dla trzecich klas szkół ponadpodstawowych, czyli liceum i technikum. 

Podstawowe zagadnienia

Z serii “Biologia na czasie” uczniowie dowiedzą się m.in. o organizmie człowieka jako funkcjonalnej całości. Poznają układy powłokowy, ruchu, pokarmowy, oddechowy, krążenia, nerwowy, moczowy i hormonalny oraz narządy zmysłów i rozmnażanie, jak i rozwój u zwierząt i ludzi. Uczniowie będą w stanie dowiedzieć się o miejscu człowieka w systemie klasyfikacji organizmów, hierarchicznej budowie organizmu człowieka oraz homeostazie. W kolejnym poznają układ powłokowy u zwierząt, budowę i funkcje skóry oraz higienę i choroby skóry. Przyswoją także wiedzę na temat budowy i funkcji szkieletu, rodzaje połączeń kości, elementy szkieletu oraz budowę i funkcjonowanie układu mięśniowego. 

Układ pokarmowy, oddechowy i nerwowy

Uczeń w książce pozna wiedzę na temat odżywiania się zwierząt, organicznych składników pokarmowych oraz roli witamin. Przyswoi wiedzę na temat budowy i funkcji układów: pokarmowego, oddechowego, nerwowego i hormonalnego. W podręczniku znajdują się elementy, dzięki którym łatwiej jest się uczyć. Są to wstawki zatytułowane: “Przypomnij sobie”, które omawiają skrótowo treści z poprzednich lat nauki, “Zwróć uwagę na:”, które wskazują na najważniejsze kwestie, “To było w szkole podstawowej”, “Te choroby warto znać”, “Dowiedz się więcej”, “Czy wiesz, że…”, “Polecenia kontrolne”, “Biologia w medycynie”. Jest też “Doświadczenie”, dzięki któremu wiedza teoretyczna, zostanie utrwalona w praktyce. Na końcu każdego działu umieszczone zostały wstawki “Podsumowanie” oraz “Zadania powtórzeniowe”, dzięki którym uczeń może powtórzyć najważniejsze zagadnienia z danego działu, łatwiej przyswoić wiedzę i lepiej nauczyć się do sprawdzianu. “Biologia na czasie” to seria, dzięki której nauka biologii jest banalnie prosta.